Wimpole Hall Sunday, 17 Sep 2017
Results
Simple
Blue Green Short Green Orange Yellow

Blue

5.6km 80 m

Pos Name Club Age Class Time
1st David Dixon HH M45 39:27
2nd Richard Crabb RAFO M21 40:47
3rd Graham Pigott POTOC M35 41:24
4th Stephen Borrill WAOC M45 44:31
5th Michael Bickle WAOC M65 44:34
6th Jonathan Wills IND M35 45:34
7th Andy Fry IND M45 46:51
8th Bruce Hunter IND M45 48:00
9th Freya Askham SMOC W40 48:42
10th Simon Brockington IND M45 49:47
11th David Allard HH M21 51:52
12th Morag Brockington WAOC W45 52:03
13th Perry Mole SOS M50 56:42
14th Steve Hardy SMOC M65 57:56
15th Kevin Parkes HH M55 58:04
Par Time 59:11 - winner's time + 50%
16th Helen Bickle WAOC W35 60:32
17th Anthony Waller HH M45 61:23
18th Daniel Hague WAOC M14 62:20
19th Gerard Winn IND M45 63:10
20th Lucy Evans HH W35 86:36

Green

4.3km 50 m

Pos Name Club Age Class Time
1st Wilbert Hollinger LVO M65 35:13
2nd Neil Humphries WAOC M55 35:24
3rd Janet Cronk WAOC W60 38:27
4th Bob Hill WAOC M60 39:33
5th Chloe Cracknell SUFFOC W16 44:28
6th Debbie Charlton SMOC W55 47:41
7th Gary Oxley IND M35 51:14
8th Karen Vines SMOC W45 52:03
9th Gillian Hanson HH W50 52:33
Par Time 52:50 - winner's time + 50%
10th Mark Glover SMOC M35 57:29
11th Ann Harris SMOC W60 57:30
12th Sam DFOK M10 66:34
13th Helen Wheelwright SOC W55 71:14
mp Barry Sowerbutts SOC M60 55:23

Short Green

3.8km 50 m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sue Hartley WAOC W60 42:23
2nd Ilona Winn IND W18 42:24
3rd Noreen Ives WAOC W60 43:17
4th Harriet Millard WAOC W40 43:30
5th Alex Winn IND M12 45:28
6th Helen Hague WAOC W45 45:52
7th Michael Dudley WAOC M80 46:06
8th Peter Lund WAOC M55 46:31
9th Chris Page WAOC M65 48:13
10th Hazel Bickle WAOC W65 48:29
11th Ian Lawson IND M60 48:33
12th Oliver Hague WAOC M18 51:59
13th John Woodall NOC M75 53:12
14th Seonaid Dudley WAOC W75 57:37
Par Time 63:35 - winner's time + 50%
15th Sarah Dixon HH W40 66:03
16th Penny Parkes HH W60 69:45
17th Eric & Samuel Cartwright IND 79:57
dnf Catherine Curtis WAOC W50
dns Darrell Cruickshank BKO M90

Orange

3.1km 50 m

Pos Name Club Age Class Time
1st Matthew Dixon HH M16 27:38
2nd Milly Askham SMOC W12 30:58
3rd Liam Fegarty WAOC M14 31:05
4th John Hartley WAOC M60 33:27
5th Laura Sharp IND 33:37
6th Duncan Wills IND M12 36:53
7th Erica Fox WAOC W14 39:18
8th Alice Cobbley IND W10 40:04
9th Miles Cobbley IND 40:22
Par Time 41:27 - winner's time + 50%
10th Charlie Dixon HH M12 42:49
11th Jenny Walsh & Kate IND W14 43:17
12th Tim Herod WAOC M55 46:41
13th Jamie Fegarty WAOC M12 51:23
mp Thomas Richards & familty IND M10 30:45

Yellow

1.9km 25 m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rona Brockington IND 15:38
2nd Skye Brockington IND W9 16:37
3rd Tim Jagger IND M5 17:51
4th Daniel Pigott POTOC M8 19:35
5th Joseph Crabb + Alison Crabb RAFO M1 20:05
6th Haakon Tveit IND M10 20:23
7th Emily Fry IND W8 23:19
8th Paul Fannon IND 23:19
9th Poppy Smith + Family IND W10 26:03
Par Time 26:03 - 50% of starters
10th James Fry IND M10 26:07
11th Hannah Jenkins + Gary + Amy HH W8 27:27
12th Paul Fegarty WAOC M55 28:44
13th Alessia Portieri IND M5 29:41
14th Tim, Milly, George Fishlock IND 30:44
15th Kate Walsh & family IND W14 37:46
16th William Swann IND M7 38:27
17th Dexter Family IND M8 38:46
18th Theo Woolley + Family IND M6 47:59